Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy.
Nie brakuje nam czasu, lecz go trwonimy.
[Seneka]
A czas mija szybko. Do wakacji został miesiąc. Czym jest miesiąc? Jedyne 30 dni. Tylko 720godzin. Tracąc połowe z danego nam czasu, nie robimy nic. Nudzimy się. A potem narzekamy tylko na to, że czegoś nie zdążyliśmy zrobić bo było za mało czasu. Nie prawda. Nigdy nie mamy za mało czasu. Mamy 24godziny na dobę. W ten czas możemy zrobić dużo rzeczy. Możemy przeżyć wiele przygód.
Czas to wielka zagadka. Nie tylko dla zwykłego śmiertelnika. Uczeni od wieków szukają odpowiedzi na pytanie, czym jest? Nie musimy znać żadnych teorii, aby wiedzieć, że czas jest tak naturalną częścią ludzkiego życia, że nie jesteśmy w stanie oddzielić jej od naszego istnienia. Żyjemy w czasie, ale i sami jesteśmy czasem.
Cały czas próbujemy zrozumieć naturę czasu. Dlaczego? By go kontrolować. Jednak czas jest tajemnicą, hojnym darem, który mamy przeżyć, a nie zrozumieć. A już z pewnością nie kontrolować. Wiele osób ma kłopot z docenieniem tajemnicy czasu, poniewać ma go tak mało. Chociaż każdy z nas ma przyznane dwadzieścia cztery godziny na dobę, oczywistość ta do nas nie dociera. Jedyne czego doświadczamy to strach, ponieważ ciągle działamy wybici z rytmu. Ciągle. I nie ma znaczenia jaki to czas według Greenwich, letni, zimowy, wschodni, centralny czy atlantycki. Liczy się to, że nigdy nie mamy go dość.
Od wieków, ci którzy mieli czas, zastanawiali się nad jego zagadką. Święci, poeci, mędrcy, mistrzowie, mistycy i filozofie. Odkryli jego podwójną naturę: (...)"Czas jest za wolny dla tych, którzy czekają. / Za szybki dla tych, którzy się boją. / Za długi dla tych, którzy opłakują. / Za krótki dla tych, któzy się radują..." (Henry van Dyke)
"Czas to pieniądz" - wpaja sie nam od dziecka, zachęcając do działania, osiągnięcia celów i w konsekwencji sukcesu w pracy czy życiu osobistym. Czasu marnować nie wolno, bo wykorzystany właściwie przynosi karierę, zamożność i pozycję w społeczeństwie. To wszystko zaś decyduje o naszym dobrym samopoczuciu. Czy rzeczywiście wszyscy tak myślimy?
Od kiedy ludzie uświadomili sobie istnienie "dziś", "wczoraj", "jutro" starali się zmierzyć i uporządkować czas. Kalendarz, czyli jego zapis, był niezbędny, ponieważ łamał monotonię czasu, dzieląc dni na dobre i złe, na terminy zwyczajne i świąteczne czy też określające przełomowe daty.
"Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem." (Kohelet)